Fokusgrupper i ett flerkulturellt perspektiv

Exempel från Zambia och Vietnam

Författare

  • Elisabeth Faxelid
  • Eva Johansson

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v76i4.41401

Abstract

I denna artikel ges några exempel från studier som genomförts i Zambia och Vietnam för att studera synen på sexuellt överförbara infektioner respektive tuberkulos och där fokusgrupps­ diskussioner (FGD) använts som datainsamlingsmetod. Resultat från den zambiska studien redovisas i två vetenskapliga artiklar vilka föreligger i manuskript medan resultaten från den vietnamesiska studien föreligger i fyra vetenskapliga artiklar/manus varav en är accepterad för publikation. Syftet med artikeln är att utifrån ett zambiskt och ett vietnamesiskt perspektiv beskriva och diskutera fokusgruppdiskussionens för- och nackdelar i ett flerkulturellt per­spektiv.

Författarbiografier

Elisabeth Faxelid

Elisabeth Faxelid (EF) är forskare och högskoleadjunkt vid Institutionen för Folkhälsoveten­skap, Enheten för Internationell Hälsa samt vid Institutionen för Kvinnors och Barns Hälsa, Enheten för Reproduktiv och Perinatal Omvårdnad. EF har bedrivit större delen av sin forsk­ning i Zambia.

Eva Johansson

Eva Johansson (EJ) är vårdlärare och doktorand vid Institutionen för Folkhälso­vetenskap, Enheten för Internationell Hälsa. EJ har bedrivit större delen av sin forskning i Vietnam.

Downloads

Publicerad

1999-08-01

Referera så här

Faxelid, E., & Johansson, E. (1999). Fokusgrupper i ett flerkulturellt perspektiv: Exempel från Zambia och Vietnam. Socialmedicinsk Tidskrift, 76(4), 340–346. https://doi.org/10.62607/smt.v76i4.41401

Nummer

Sektion

Tema: Fokusgrupper i forskning och utvecklingsarbete