Skam, stigmatisering och framtidstro bland långtidssjukskrivna i ”osynliga” diagnoser

Författare

  • Gunnar Aronsson Psykologiska institutionen, Stockholms universitet
  • Staffan Marklund Karolinska Institutet
  • Liv Johanne Solheim Högskolan i Lillehammer

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v92i4.42632

Nyckelord:

sjukfrånvaro, förtidspension, depression, stress, skamkänsla, stigma, stigmatisering, muskuloskeletala besvär

Abstract

Syftet var att undersöka stigma- och skamupplevelser bland långtidssjukskrivna i psykiska och muskuloskeletala diagnoser och om upplevelserna skiljer sig diagnoserna mellan. 2300 personer besvarade en enkät och på basis av enkätsvar bildades även en grupp med båda slagen av besvär.

Bland de med psykiatriska och kombinationsdiagnoser tillhörde 33 respektive 34% hög-skamgruppen jämfört med 10% bland de med muskuloskeletala diagnoser. Ju fler tidigare sjukskrivningar desto större andel upplevde skam och stigma och desto vanligare att se förtidspension som en realistisk framtid. Nivåskillnaderna var stora. Bland de med psykiatriska diagnoser och hög grad av stigma var det 16%, som angav förtidspensionsalternativet jämfört med 31% bland de med muskuloskeletal diagnos och 39% bland de med kombinationsdiagnos.

Författarbiografier

Gunnar Aronsson, Psykologiska institutionen, Stockholms universitet

Professor i arbets. och organisationspsykologi

 

Staffan Marklund, Karolinska Institutet

Professor i arbetshälsovetenskap

Liv Johanne Solheim, Högskolan i Lillehammer

Professor i socialpolitik

Downloads

Publicerad

2015-12-13

Referera så här

Aronsson, G., Marklund, S., & Solheim, L. J. (2015). Skam, stigmatisering och framtidstro bland långtidssjukskrivna i ”osynliga” diagnoser. Socialmedicinsk Tidskrift, 92(4), 519–534. https://doi.org/10.62607/smt.v92i4.42632

Nummer

Sektion

Forskning och teori

Liknande artiklar

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Du kanske också starta en avancerad sökning efter liknande artiklar för den här artikeln.