Jordmån för ett framgångsrikt ANDT-förebyggande arbete inom den idéburna sektorn

Författare

  • Susanna Geidne

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v91i1.43064

Nyckelord:

Idéburna organisationer, ANDT, Förebyggande arbete, Projektledare, Ideella sektorn

Abstract

Regeringsföreträdare och representanter för civila sektorn förutspår fortsatt växande idéburet engagemang, allt fler idéburna aktörer samt ökad professionalisering inom sektorn. Detta innebär att olika kunskaper och kompetenser blir allt viktigare för de idéburna organisationerna. Syftet med artikeln är att belysa jordmån för att kunna bedriva ett framgångsrikt ANDT-förebyggande arbete (Alkohol, Narkotika, Doping, Tobak) inom en idéburen organisation. I resultatet framhålls vikten av att samhällets förebyggande aktörer accepterar varandras styrkor samt kompletterar varandra utifrån dessa. För att nå framgång i det förebyggande arbetet lyfts vikten av ett strukturerat, målinriktat, forsknings- och kunskapsbaserat arbete.  Att vissa ekonomiska och politiska förutsättningar är uppfyllda framhålls också som viktigt för att nå framgång. Likaså en närmre kontakt och ett utökat samarbete mellan myndigheter, idéburna och forskare.

Författarbiografi

Susanna Geidne

Fil. Dr i Medicinsk vetenskap med inriktning hälso- och vårdvetenskap vid Institutionen för hälsovetenskap och medicin, Örebro universitet.

Downloads

Publicerad

2014-03-04

Referera så här

Geidne, S. (2014). Jordmån för ett framgångsrikt ANDT-förebyggande arbete inom den idéburna sektorn. Socialmedicinsk Tidskrift, 91(1), 30–44. https://doi.org/10.62607/smt.v91i1.43064

Nummer

Sektion

Tema: Idéburna organisationers ANDT-förebyggande arbete

Liknande artiklar

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Du kanske också starta en avancerad sökning efter liknande artiklar för den här artikeln.