Socialt kapital och innovation: ett rumsligt perspektiv

Författare

  • Amy Rader Olsson
  • Hans Westlund
  • Pardis Nabavi Larijani

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v90i2.43331

Abstract

Vår förståelse om sambandet mellan innovationskapacitet, socialt kapital och den sociala dimensionen av hållbar utveckling är ännu i sin linda. Det finns en omfattande litteratur om innovationssystem med stark koppling till teorier om socialt kapital, men endast ett fåtal studier har undersökt effekterna av socialt kapital på innovation. Vi skapar och testar två nya variabler som beskriver innovativ platspotential och kan bidra till fördjupad kunskap om kopplingen mellan innovation och socialt kapital: företagsrelaterat socialt kapital relaterat till plats, och innovationspotentialen i kommunerna. Vår modell för svenska kommuner tyder på att dessa två variabler har en positiv inverkan på företagsinnovation (mätt som exportvärde per capita) på lokal nivå, men även att det kan finnas skillnader mellan dessa samband i urbana och landsbygdskommuner.

Författarbiografier

Amy Rader Olsson

Dr., forskare vid KTH Skolan för Arkitektur och Samhällsbyggnad, Avdelning för urbana och regionala studier

Hans Westlund

Professor vid KTH Skolan för Arkitektur och Samhällsbyggnad, Prefekt vid institutionen för samhällsplanering och miljö, Professor vid Internationella Handelshögskolan i Jönköping, och vid IRSA (Institute for Developmental and Strategic Analyses), Ljubljana, Slovenia.

Pardis Nabavi Larijani

Doktorand vid KTH Skolan för industriell teknik och management, Institutionen för industriell ekonomi och organisation.

Downloads

Publicerad

2013-03-19

Referera så här

Rader Olsson, A., Westlund, H., & Nabavi Larijani, P. (2013). Socialt kapital och innovation: ett rumsligt perspektiv. Socialmedicinsk Tidskrift, 90(2), 268–273. https://doi.org/10.62607/smt.v90i2.43331

Nummer

Sektion

Tema: Socialt hållbar utveckling - fokus på empati, compassion och altruism