Alkoholism - medicinsk och social diagnos

Sambandet mellan leversjukdom och förekomst i nykterhetsnämndens register

Författare

  • Börje Wistedt

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v74i2-3.46789

Abstract

Att alkoholkomplikationer registreras inom skilda vårdområden medför problem för dem som har för­sökt avgränsa begreppet alkoholism. Definitionen kan ha gjorts så snäv, att åtskilliga missbrukare faller ut­anför ramen, eller också har det motsatta skett, att den har gjorts så omfattande och bred att den blivit diffust ohanterlig.
I en internationellt uppmärksammad undersökning utgick Per Bjurulf och medarbetare från en studie där skador på levern registrerats i samband med obduk­tion och kan sättas i samband med olika typer av so­cialt beteende och medicinska och psykiatriska diag­noser.
Per Bjurulf var vid tiden för studien överläkare vid socialmedicinska kliniken vid regionssjukhuset i Lin­köping och professor i socialmedicin vid Medicinska högskolan i Linköping. 

Författarbiografi

Börje Wistedt

Börje Wistedt var tiden för un­dersökning amanuens/tf professor i socialmedicin vid högskolan i Umeå och är för närvarande docent vid enheten för psykiatri, Karolinska institutet samt chefs­överläkare för FoUU-enheten, psykiatriska klinikerna vid Danderyds sjukhus.

Downloads

Publicerad

1997-04-01

Referera så här

Wistedt, B. (1997). Alkoholism - medicinsk och social diagnos: Sambandet mellan leversjukdom och förekomst i nykterhetsnämndens register. Socialmedicinsk Tidskrift, 74(2-3), 107–108. https://doi.org/10.62607/smt.v74i2-3.46789

Nummer

Sektion

Tema: Socialmedicinens utveckling – exemplet Linköping