Vård av psykiskt sjuka

Kulturskillnader mellan olika aktörer

Författare

  • Eva Hellquist
  • Peter Allebeck

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v74i6-7.47464

Abstract

Psykiatrireformen har som mål att förbättra levnads­förhållandena för psykiskt störda personer och deras närstående. En av de viktigaste förutsättningarna för att nå målet är att vårdgivare från olika organisatio­ner samverkar. Strävan att utveckla samverkan har funnits sedan decennier, men resultatet är fortfarande tämligen magert på de flesta håll i landet.
I nedanstående artikel redovisas erfarenheter från ett samverkansprojekt i Göteborg mellan sjukvård och socialtjänst. Metoden har varit intervjuer med respek­tive bedömningsteam och deras projektledare. Som hinder i samverkan framstår skillnader i vårdideologi, vårdansvar och ansvarsgränser, värderingen av var­andras kunskaper samt upplevda statusskillnader mellan professioner och kulturer. En särskild strategi torde krävas för att utveckla samverkansprocessen så att förändringar inte stannar vid organisatoriska mål.

Författarbiografier

Eva Hellquist

Eva Hellquist är arbetsterapeut och forskare vid Av­delningen för Socialmedicin, Göteborgs universitet. Peter Allebeck är professor vid samma enhet.

Peter Allebeck

Eva Hellquist är arbetsterapeut och forskare vid Av­delningen för Socialmedicin, Göteborgs universitet. Peter Allebeck är professor vid samma enhet.

Downloads

Publicerad

1997-09-01

Referera så här

Hellquist, E., & Allebeck, P. (1997). Vård av psykiskt sjuka : Kulturskillnader mellan olika aktörer. Socialmedicinsk Tidskrift, 74(6-7), 328–340. https://doi.org/10.62607/smt.v74i6-7.47464

Nummer

Sektion

Tema: Äldreomsorgen – Ädelreformen, utvärdering, kvalitet, hemvård

Mest lästa artiklar av samma författare

1 2 > >>