Egenläkarprojektet och befolkningsansvaret

Författare

  • Seppo Aro

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v69i3-4.55201

Abstract

Den finska primärvården är i princip primärkommu­nal även om planeringen är centraldirigerad. Resur­serna till primärvården har under 1970-80-talen ökat snabbt och de tidigare stora regionala skillna­derna i tillgång till primärvård har minskat. Under åren 1985-87 genomfördes egenläkarprojektet i fy­ra stora städer för att öka tillgänglighet och vård­kontinuitet. Utvecklingen av primärvården går nu vi­dare med målsättningen att skapa ett riksomfattan­de system med befolkningsbaserad primärvård. De förbättringar man vill åstadkomma prövas i ett ex­periment med primärvård enligt den sk principen för befolkningsansvar. Projektet utvärderas och preliminära resultat visar bl a att tidigare köer på upp till tre veckor har försvunnit.

 

Författarbiografi

Seppo Aro

Seppo Aro är professor och chef för Forsknings­avdelningen för hälso- och sjukvårdsforskning vid Folkhälsoinstitutet i Helsingfors.

Downloads

Publicerad

1992-03-01

Referera så här

Aro, S. (1992). Egenläkarprojektet och befolkningsansvaret. Socialmedicinsk Tidskrift, 69(3-4), 166. https://doi.org/10.62607/smt.v69i3-4.55201

Nummer

Sektion

Tema: Att utvärdera primärvården