Social utblick: Varför misshandlas kvinnor?

Författare

  • Arne Borg

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v69i9-10.55841

Abstract

Allt fler kvinnor som utsätts för misshandel söker sig nu till kvinnojourerna. Det är kvinnor ur alla sam­hällslager. Föreställningen att kvinnomisshandel mest förekommer bland låginkomstfamiljer håller alltså inte. Visst kan dålig familjeekonomi ibland orsaka slit­ningar och vara en bidragande faktor, men orsakerna är oftast djupare än så.

Den forskning som under senare år förekommit kring kvinnomisshandel visar att det oftast handlar om makt. Det är män som känner sig underlägsna som slår. Svaga män som inte står ut med att partnern i det ena eller andra avseendet är den överlägsna eller som kän­ner sig misslyckade i arbetslivet eller i bekantskaps­kretsen och som slår för att ta hämnd på upplevda oför­rätter.

Downloads

Publicerad

1992-11-01

Referera så här

Borg, A. (1992). Social utblick: Varför misshandlas kvinnor?. Socialmedicinsk Tidskrift, 69(9-10), 494. https://doi.org/10.62607/smt.v69i9-10.55841

Mest lästa artiklar av samma författare

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>