Om sociala nätverk och hälsa

Författare

  • Bo Anderson
  • Stina Johansson

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v66i5-6.56797

Abstract

I litteraturen pågår en intensiv debatt om vad det är som gör att nätverkstillhörighet har gynnsam­ma effekter på hälsa, sjukdomsrisker, tillfrisknan­de, överlevnad och välbefinnande. I ett läge av knappa resurser letar beslutfattare efter informella sektorer eller vårdreserver som kan fullgöra de uppgifter som blir en sviktande välfärdsorganisation övermäktiga. Att överlämna ansvaret för vård av gamla och sjuka till sådana vårdnätverk har både goda och dåliga sidor. De fungerar inte bara hälsobefrämjande, utan också i vissa fall förtryckande. Det kan emellertid vara svårt att upprätthålla nätverk över långa tidsperi­oder i ett samhälle där de flesta vuxna yrkesar­betar, vilket innebär brist på tid för aktiviteter utanför det egna hushållet. En urbanisering och omflyttning skapar avstånd och orsakar tidskrä­vande pendling till arbetsplatserna. En viktig frå­ga är hur man kan stärka de gemenskaper som finns och som riskerar att förstöras.

Artikeln skrivs inom ramen för det av Riksban­kens jubileumsfond stödda projektet "Organiza­tions, social networks and professionalization in home care and home health care delivery", RJ 88/78.

Författarbiografier

Bo Anderson

Bo Anderson är professor i sociologi vid Mi­chigan State University och leder tillsammans med fil dr Stina Johansson forskning om organi­sation, sociala nätverk och professionalisering inom hemtjänst och hemsjukvård.

Stina Johansson

Bo Anderson är professor i sociologi vid Mi­chigan State University och leder tillsammans med fil dr Stina Johansson forskning om organi­sation, sociala nätverk och professionalisering inom hemtjänst och hemsjukvård.

Downloads

Publicerad

1989-08-01

Referera så här

Anderson, B., & Johansson, S. (1989). Om sociala nätverk och hälsa. Socialmedicinsk Tidskrift, 66(5-6), 223. https://doi.org/10.62607/smt.v66i5-6.56797

Nummer

Sektion

Tema: Hemvården i stöpsleven