Invandrarnas kulturarv

Familj och släkt i Medelhavsländerna

Författare

  • Knut Weibust

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v64i2-3.57399

Abstract

Etnologen docent Knut Weibust, Stockholm, har alltsedan 1950-talet bedrivit studier av olika samhällen i medelhavsländerna. Han har sär­skilt ägnat sig åt böndernas och fiskebefolkning­arnas sociala organisation, dvs familjemönster, könsroller, barnuppfostran och olika former av riter förknippade med livscykeln. Under senare år har han bland annat ägnat sig åt att studera hur invandrare från medelhavsländerna upple­ver och hanterar mötet med det svenska sam­hället. I den här artikeln ger författaren en över­sikt av olika former för släkt- och familjemönster bland invandrare från olika medelhavsländer och vad det kan innebära i Sverige. Artikeln kommer också att publiceras med en utförlig litteraturförteckning i handboken Det mångkul­turella Sverige som utges av Centrum för mul­tietnisk forskning i Uppsala.

Författarbiografi

Knut Weibust

Etnologen docent Knut Weibust, Stockholm, har alltsedan 1950-talet bedrivit studier av olika samhällen i medelhavsländerna.

Downloads

Publicerad

1987-03-01

Referera så här

Weibust, K. (1987). Invandrarnas kulturarv : Familj och släkt i Medelhavsländerna. Socialmedicinsk Tidskrift, 64(2-3), 67. https://doi.org/10.62607/smt.v64i2-3.57399

Nummer

Sektion

Tema: Etniska perspektiv på medicinska och sociala frågor