Nytt från FSS

Författare

  • FSS - Föreningen Sveriges Socialchefer

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v64i7-8.57559

Abstract

Föreningen Sveriges Socialchefers styrelse har beslutat tillställa social­ministern följande uttalande med an­ledning av analysgruppens slutrap­port. Den slutrapport om orsakerna till de starkt ökade socialbidragen som den sk analysgruppen överlämnade i våras är ett ambitiöst arbete som på många punkter ger en klar bild av olika orsakssammanhang. Inte över­raskande är det arbetslösheten som utpekas som den främsta orsaken och mest drabbade blir därmed ung­domen, som är på väg in i arbets­marknaden, och de ensamstående.
Om analysen således är bra så är emellertid de av regeringen avisera­de åtgärderna för att komma till rät­ta med problemen desto sämre.

Downloads

Publicerad

1987-08-01

Referera så här

FSS - Föreningen Sveriges Socialchefer. (1987). Nytt från FSS . Socialmedicinsk Tidskrift, 64(7-8), 358. https://doi.org/10.62607/smt.v64i7-8.57559

Mest lästa artiklar av samma författare

1 2 3 > >>