Föräldrars uppfattning om BVC's verksamhet 1977 och 1982

En enkätstudie i Stockholm

Författare

  • Bengt Höjer
  • Gunnel Widlund

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v62i1.57985

Abstract

Artikeln redovisar en enkätstudie av föräldrar­nas uppfattning om barnhälsovården i Stock­holmsförorter som genomfördes 1977 och upp­repades fem år senare. Resultaten talar för en hög tillfredsställelse med den erbjudna vården, god tillgänglighet och att den pågående integrationen av hälso­- och sjukvård samt BVC:s inriktning på ett psy­kosocialt arbetssätt svarar mot föräldrarnas önskemål. Barnhälsovårdens 1978 tillkomna an­svar för hälsovården vid förskolor tycks känd. Föräldrautbildningen förefaller däremot tränga igenom långsammare och i varierande utsträck­ning.
I socialt resurssvaga familjer är osäkerheten vad gäller handläggningen av barnens infektio­ner stor. Samtidigt finns i denna grupp åtskilliga familjer som tycker att BVC lagt sig i vården av barnet.
Studiens resultat talar för att BVC vid sidan av de reguljära hälsokontrollerna bör prioritera utvecklingen av ett hälsovårdsarbete som rym­mer hjälp vid sjukdomar hos barnet och har en psykologisk och social inriktning.

 

Författarbiografier

Bengt Höjer

Bengt Höjer är barnhälsovårdsöverläkare och Gunnel Widlund är samordnande sjuksköterska vid barnhälsovården i Huddinge.

Gunnel Widlund

Bengt Höjer är barnhälsovårdsöverläkare och Gunnel Widlund är samordnande sjuksköterska vid barnhälsovården i Huddinge.

Downloads

Publicerad

1985-02-01

Referera så här

Höjer, B., & Widlund, G. (1985). Föräldrars uppfattning om BVC’s verksamhet 1977 och 1982: En enkätstudie i Stockholm. Socialmedicinsk Tidskrift, 62(1), 38. https://doi.org/10.62607/smt.v62i1.57985

Nummer

Sektion

Tema: Hälsoproblem och sjukdomsbeteende bland småbarnsfamiljer

Mest lästa artiklar av samma författare