Hur fungerar bilförare de första åren? - en modell för förarbeteenden
DOI:
https://doi.org/10.62607/smt.v60i8-9.58973Abstract
Varför har inte kvinnor mycket högre olycksrisker än män? Det borde de ha eftersom de kör mycket mindre. Därigenom får de inte så mycket körträning, och därför borde deras körskicklighet bli sämre vilket skulle leda till högre olycksfrekvens per körd kilometer än för män. Men så är det inte.
Förklaringen finns i den förarmodell som presenteras här. Enligt den har föraren två generella uppgifter. Den ena är perceptuellt-motorisk som ställer krav på en informationsbehandlande färdighet föraren måste lära sig. Den andra är en regleruppgift som innebär att föraren har att balansera kraven på sin prestationsförmåga så att de inte överstiger vad han klarar av. Det gör han framför allt genom att anpassa hastigheten.
I praktiskt taget varje köraspekt man undersökt finner man att oerfarna förare presterar sämre än mer erfarna. Däremot ökar förarnas uppfattning om den egna körförmågan snabbt efter körkortet, särskilt bland män. Överskattning av den egna körförmågan leder till ett offensivare körsätt. Detta tillsammans med bristande körrutin är en av orsakerna till de nya förarnas höga olycksrisker.
Downloads
Publicerad
Referera så här
Nummer
Sektion
Licens
Författare till innehåll publicerat i SMT behåller upphovsrätten till sina verk.




