Patientens självkänsla - en viktig resurs

Författare

  • Lars Östman

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v59i2.59089

Abstract

Jag tror att en patient med bevarad självkänsla och med så sannfärdig insikt som möjligt, i dia­log med sjukvårdens auktoriteter, kan bli en vik­tig faktor för att nå en bättre sjukvård. Men framförallt kan patienten med bevarad själv­känsla som resurs ge ett värdigt innehåll åt sitt enda liv framhåller författaren till denna artikel. I en personlig redovisning granskas patientens och personalens situation i dagens sjukvård av Lars Östman, Örebro, vars erfarenhet sträcker sig från egen mångårig sjukdom till rollerna som administratör och förtroendeman.

Författarbiografi

Lars Östman

I en personlig redovisning granskas patientens och personalens situation i dagens sjukvård av Lars Östman, Örebro, vars erfarenhet sträcker sig från egen mångårig sjukdom till rollerna som administratör och förtroendeman.

Downloads

Publicerad

1982-03-01

Referera så här

Östman, L. (1982). Patientens självkänsla - en viktig resurs. Socialmedicinsk Tidskrift, 59(2), 69. https://doi.org/10.62607/smt.v59i2.59089

Nummer

Sektion

Tema: Att utveckla vårdarbetet