Jourverksamhet inom den sektoriserade psykiatrin

Författare

  • Leif Wahlquist

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v59i4-5.59193

Abstract

Den ökade tillströmningen av psykiatriska jour­patienter beror till stor del på att man har en för uppgiften olämplig organisation. Man skulle kunna klara sig med ett ytterst reducerat jour­system under obekväm arbetstid. Förutsätt­ningen för detta är dock en väl utbyggd organi­sation på dagtid, där akuta ärenden kan tas om hand.
Denna bedömning av Leif Wahlquist baseras på en huvudsakligen telefonbaserad natt- och helgjour som funnits i 6 år inom Nacka­Värmdö-sektorn i Stockholms läns landsting.
En ytterligare organisatorisk förbättring med breddad kompetens skulle kunna erbjudas ge­nom en samjour mellan primärvård, psykiatri och kommunal socialvård.

Författarbiografi

Leif Wahlquist

Leif Wahlquist tjänstgör som biträdande överlä­kare i Nacka-Värmdö-sektorn.

Downloads

Publicerad

1982-05-01

Referera så här

Wahlquist, L. (1982). Jourverksamhet inom den sektoriserade psykiatrin. Socialmedicinsk Tidskrift, 59(4-5), 255. https://doi.org/10.62607/smt.v59i4-5.59193

Nummer

Sektion

Tema: Psykiatrins utveckling - Perspektiv bakåt och framåt