Social utblick
Socialtjänsten mer angelägen än någonsin
DOI:
https://doi.org/10.62607/smt.v58i4-5.59525Abstract
Ett gammalt talesätt säger att om framtiden skall man inte sia. De flesta av oss är nog beredda att hålla med om det. Men framtiden, det oförutsägbara, har alltid fascinerat människan. Och det är kanske inte så underligt för i framtiden ligger vår fortsatta existens. Alla människor torde någon gång fundera över framtida dagar. Det är nog få som vågar följa uppmaningen "lev för stunden", de flesta bekymrar sig för morgondagen.
När en aktivitet, en företeelse i samhället är på väg att kulminera är det förnuftigt att söka vetskap om vad som komma skall, vilka alternativ som kan vara avlösare. När man står vid ett viktigt vägval är det angeläget att man orienterar sig om framtiden.
De som var något så när initierade i socialpolitiska frågor hade redan i mitten av 1960-talet klart för sig att socialvården inom en nära tid skulle tjänat ut och att den rimligen måste avlösas av en annan företeelse av samma art, men med mer tidsenligt innehåll. Inte minst de tankegångar som torgfördes vid Föreningen Sveriges Socialchefers studiedagar i Sundsvall 1967 vittnade om detta.
Downloads
Publicerad
Referera så här
Nummer
Sektion
Licens
Författare till innehåll publicerat i SMT behåller upphovsrätten till sina verk.




