Forskningsrådet och tobaksskadorna

Författare

  • Bengt Gustafsson

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v57i4-5.59987

Abstract

Dokumentationen om tobaksbrukets skadlighet är idag överväldigande. Forskarna anser med all rätt, att de vetenskapliga frågorna om tobaks­brukets skadlighet är klarlagda och tillräckligt belysta. Däremot är de flesta problemen då det gäller rökvanan ännu obesvarade. Hälsorisker­na minskar kraftigt om man slutar att använda tobak, men de största vinsterna skulle uppnås om rökdebuten kunde förebyggas. Riksför­eningen mot cancer har inrättat en informa­tionsnämnd, som bl a har till uppgift att upplysa om tobakens medicinska skadeverkningar.

Författarbiografi

Bengt Gustafsson

Bengt Gustafsson är professor i medicinsk symbiosforskning vid Karolinska Institutet i Stockholm och ordförande i forskningsnämn­den i Riksföreningen mot cancer.

Downloads

Publicerad

1980-05-01

Referera så här

Gustafsson, B. (1980). Forskningsrådet och tobaksskadorna . Socialmedicinsk Tidskrift, 57(4-5), 212. https://doi.org/10.62607/smt.v57i4-5.59987

Nummer

Sektion

Tema: Att arbeta med tobaksfrågan