Allergier och rökning

Författare

  • Nalle Lindholm

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v57i4-5.59991

Abstract

Slemhinneallergier i luftvägarna är utomordent­ligt vanliga i Sverige. Den multifaktoriella etiolo­gin till asthma bronchiale och allergisk rhinit understryks. Patienter med dessa sjukdomar förvärrar sin grundsjukdom vid exposition för tobaksrök. Äkta tobaksallergi är ytterligt säll­synt. Primär lungcancer uppträdde mera sällan hos allergiker jämfört med den övriga popula­tionen. Författaren konkluderar att man måste ta hänsyn till slemhinneallergikerna i samhället. 

Författarbiografi

Nalle Lindholm

Lindholm är sektionschef vid en av de tre i Sverige förekommande specialenheterna för al­lergivård inom internmedicinens ram. Han har deltagit i vården av asthmatiker och allergisjuka alltsedan 1957 och är ex-rökare.

Downloads

Publicerad

1980-05-01

Referera så här

Lindholm, N. (1980). Allergier och rökning . Socialmedicinsk Tidskrift, 57(4-5), 216. https://doi.org/10.62607/smt.v57i4-5.59991

Nummer

Sektion

Tema: Att arbeta med tobaksfrågan

Mest lästa artiklar av samma författare