Temaledare: Hur kan vi göra hemsjukvården bättre?

Författare

  • Leif Svanström

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v55i5-6.60969

Abstract

Hemsjukvården skymtar ofta i dagens sjukvårdsdebatt som ett av våra stora, organisatoriska sorgebarn och den vårdform som skall lösa vår s k vårdkris, hävdar distriktsöverläkare Christer Gunnarsson i inledningen av symposiet om hemsjukvård, som hölls vid Läkaresällskapetsriks­ stämma 1976. Symposiet var anordnat av sektionen för allmän medicin gemensamt med sektionen för socialmedicin och Christer Gunnarsson fungerade som moderator.
I detta temanummer av Socialmedicinsk tidskrift presenteras redi­gerad form inläggen som hölls vid detta symposium. Sammanfattningvis visar materialet från hemsjukvårdssymposiet på högst varierande erfarenheter av försöksverksamheter med hemsjuk­vård. Detta skulle kunna ses som ett "sundhetstecken" på en expansiv verksamhet utsatt för stimulerande utvecklingsarbete. Ett sådant synsätt ter sig emellertid överoptimistiskt med tanke på relationen mellan antalet sådana utvecklingsarbeten och behovet av erfarenheter inför den expan­sion av hemsjukvård som står för dörren. Här måste satsas rejält, inte bara på forsknings- och utvecklingsarbete utan också på nya organisa­tionsformer, nya arbetssätt och icke minst en bra utbildning av all den personal som i framtiden kommer att arbeta med hemsjukvård.

Författarbiografi

Leif Svanström

Leif Svanström tjänstgör som distriktsläkare med placering vid hälsovårdsenheten, primär­vårdsblocket, Skaraborgs län landsting.

Downloads

Publicerad

1978-06-01

Referera så här

Svanström, L. (1978). Temaledare: Hur kan vi göra hemsjukvården bättre?. Socialmedicinsk Tidskrift, 55(5-6), 290. https://doi.org/10.62607/smt.v55i5-6.60969

Nummer

Sektion

Tema: Hur kan vi göra hemsjukvården bättre?

Mest lästa artiklar av samma författare

1 2 3 4 > >>