Narkomani - ett val som kan göras ogjort

Några synpunkter på "förnedringens psykologi"

Författare

  • Lars Bremberg

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v52i6.63588

Abstract

I denna personligt hållna artikel av Lars Bremberg framhålls behovet av psykoterapi i rehabiliteringen av narkomaner. Artikeln inleds med en kort beskrivning av fyra praktikfall. De innehåller exempel på en eller flera faktorer, som skapar risker för narkomani:
att ha haft det dåligt tillsammans med sina föräldrar
att ha blivit mobbad i skolan
att ha blivit tvångsomhändertagen av samhället.
Det är sådana faktorer i orsakssammanhanget bakom narkomanin som måste bearbetas "i en eller flera mycket långa vistelser i en miljöterapeutisk institution".

Författarbiografi

Lars Bremberg

Lars Bremberg är föreståndare för Stiftelsen Vallmotorps institution för narkoman- och alkoholistvård.

Downloads

Publicerad

1975-08-01

Referera så här

Bremberg, L. (1975). Narkomani - ett val som kan göras ogjort : Några synpunkter på "förnedringens psykologi". Socialmedicinsk Tidskrift, 52(6), 398. https://doi.org/10.62607/smt.v52i6.63588

Nummer

Sektion

Tema: Narkomanvård