Sovjet-Sverige

En jämförelse ur socialvårdssynpunkt

Författare

  • Arne Magnusson

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v49i4.63959

Abstract

Det är inte lätt att göra en rättvisande jämförelse mellan svensk och sovjetisk hälso-, sjuk- och socialvård. De grundläggande förhållandena, funktions- och organisationsstrukturerna, är så annorlunda i de båda länderna. Därtill kommer väsentliga skillnader i samhällenas omfattning. På utförandeplanet går det lättare. Även här föreligger emellertid svårigheter därför att det sovjetiska sociala och ekonomiska systemet är så integrerat i sin utformning. Åtgärderna på hälso-, sjuk- och socialvårdens områden griper så påtagligt in i såväl arbets- som samhällsliv. Sammansmältningen av arbete och social aktivitet är inte främmande för arbetslivet i vårt land men sambanden är inte tillnärmelsevis så starka som i Sovjet, framhåller i nedanstående artikel socialdirektör Arne Magnusson i Göteborg.
I artikeln redovisas reseintryck från studiebesök på en neuropsykiatrisk dispensär i Leningrad, Leningrads sanitärhygieniska högskola, den sociala och medicinska servicen vid en fabrik och vid en sovchos.

Författarbiografi

Arne Magnusson

Arne Magnusson är socialdirektör i Göteborg

Downloads

Publicerad

1972-04-01

Referera så här

Magnusson, A. (1972). Sovjet-Sverige : En jämförelse ur socialvårdssynpunkt . Socialmedicinsk Tidskrift, 49(4), 223. https://doi.org/10.62607/smt.v49i4.63959

Nummer

Sektion

Tema: Socialvård och socialmedicin i Sovjetunionen