Organisering och goda samtal

Ungdomsprojektet inom "Landstinget förebygger AIDS"

Författare

  • Viveca Urwitz

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v70i1.54081

Abstract

Inom ramen för Stockholms läns landstings pro­gram för prevention av STO, HIV och oönskade gra­viditeter bedrivs ett ungdomsprojekt. Det tar sin ut­gångspunkt i kognitiv teori och teorier om socialt förändringsarbete. I artikeln beskrivs projektets fyra moment: (1) förankring och mobilisering,(2) kompe­tensutveckling i nätverket, (3) organisering och samordning samt (4) vidmakthållande. Resultatet beskrivs kort.

Författarbiografi

Viveca Urwitz

Viveca Urwitz är socionom, chef för Landstinget förebygger AIDS som är en sektion inom Miljömedi­cinska enheten i Stockholms läns landsting. Maria Öhgren är sjukvårdslärare, 1:e sekreterare och en av de ansvariga för ungdomsverksamheten inom Landstinget förebygger AIDS.

Downloads

Publicerad

1993-02-01

Referera så här

Urwitz, V. (1993). Organisering och goda samtal: Ungdomsprojektet inom "Landstinget förebygger AIDS". Socialmedicinsk Tidskrift, 70(1), 27–31. https://doi.org/10.62607/smt.v70i1.54081

Nummer

Sektion

Tema: Hälsoarbete i skolan