Att lära, umgås och må bra som äldre. Studiecirkeldeltagande och sociala aspekter av lärande

Authors

  • Pelle Åberg

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v95i5.38765

Keywords:

informellt lärande, välmående, äldre, studiecirkel, Sverige

Abstract

Hur påverkar deltagande i informellt lärande äldres självuppskattade välmående? Detta undersöks här med hjälp av en rikstäckande enkätundersökning av studiecirkeldeltagande.

 

Resultaten visar att cirkeldeltagande har positiva effekter på äldres välmående. Som väntat hävdar deltagarna att deras kunskaper och färdigheter har ökat men betydelsen av deltagandets sociala dimension är det som framträder tydligast. Gemenskapen som skapas i studiecirkelns informella miljö är både ett viktigt motiv för deltagande och ett viktigt utfall av att ha deltagit.

 

En informell lärandekontext verkar bistå med en miljö som har positiva effekter på äldres välmående genom att fostra en känsla av tillhörighet och ge möjlighet att bli del av en gemenskap som kan vara en hjälp i att undvika social isolering och ensamhet.

Author Biography

Pelle Åberg

Ersta Sköndal Bräcke högskola Institutionen för socialvetenskap Docent i statsvetenskap

Downloads

Published

2018-11-24

How to Cite

Åberg, P. (2018). Att lära, umgås och må bra som äldre. Studiecirkeldeltagande och sociala aspekter av lärande. Socialmedicinsk Tidskrift, 95(5), 539–548. https://doi.org/10.62607/smt.v95i5.38765

Issue

Section

Tema: Folkhälsa och civilsamhälle

Similar Articles

<< < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 > >> 

You may also start an advanced similarity search for this article.