Socialt arbete i hälso- och sjukvård

Jämlikhet, hälsa och social sammanhållning i en nordisk kontext

Författare

  • Sara Hultqvist
  • Heidi Lie Eriksen
  • Marcus Weckström
  • Helga Sól Olafsdottir

DOI:

https://doi.org/10.62607/smt.v102i4-5.58867

Nyckelord:

socialt arbete i hälso- och sjukvård, jämlikhet, social sammanhållning, Norden

Abstract

Med socialt arbete i hälso- och sjukvård som exempel menar vi i egenskap av disputerade socialarbetare att ett stärkt socialt arbete i vården kan bana väg för en samhällsutveckling där de sociala aspekterna av hälsa tas på större allvar än idag. Vi måste omsätta vetskapen om att jämlikhet och hälsa hänger samman i konkret praktik. Vi argumenterar för att detta i och med klimatkrisen kräver att vi vidgar förståelsen av ’det relationella’ till att inbegripa sådana förhållanden vi är bundna till också utöver våra mellanmänskliga relationer.

Författarbiografier

Sara Hultqvist

Sara Hultqvist, socionom och docent i socialt arbete, socialhögskolan, Lunds universitet.

Heidi Lie Eriksen

Heidi Lie Eriksen, sosionom og førsteamanuensis i sosialt arbeid, Institutt for sosialfag, Universitetet i Stavanger.

Marcus Weckström

Marcus Weckström, legitimerad socialarbetare (Finland), forskardoktor i socialt arbete, Helsingfors universitet.

Helga Sól Olafsdottir

Helga Sol Olafsdottir, legitimerad socialarbetare (Island) och docent i socialt arbete, Institutionen för socialt arbete, Islands Universitet.

Downloads

Publicerad

2026-01-18

Referera så här

Hultqvist, S., Lie Eriksen, H., Weckström, M., & Olafsdottir, H. S. (2026). Socialt arbete i hälso- och sjukvård: Jämlikhet, hälsa och social sammanhållning i en nordisk kontext. Socialmedicinsk Tidskrift, 102(4-5), 561–565. https://doi.org/10.62607/smt.v102i4-5.58867

Liknande artiklar

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Du kanske också starta en avancerad sökning efter liknande artiklar för den här artikeln.