Vol 65 Nr 2 (1988): Tvärvetenskaplig vårdforskning — myt eller verklighet?

					Visa Vol 65 Nr 2 (1988): Tvärvetenskaplig vårdforskning — myt eller verklighet?

Vårdforskning, omvårdnadsforskning, tvärveten­kaplig vårdforskning - det finns många begrepp som delvis täcker varandra. Vi är många som på olika sätt försöker bidra till utvecklandet av ny kunskap inom vårdverksamhet. När man har startat den här verksamheten är det två tankar som varit bärande:
      I. Människor som arbetar med vård i många år får en stor praktisk erfarenhet som gör att de kan formulera viktiga teoretiska problem och på andra sätt engagera sig i forskningen kring vård. Det är viktigt att man ordnar så att dessa människor får en reell möjlighet att delta i forskningsarbetet.
     2. Vård är en social verksamhet med många tek­niska och medicinska aspekter. Skall man studera den måste man få fram ett genuint mångårigt samar­bete mellan samhällsvetare, medicinare och na­turvetare.

Det som skall styra utvecklingen i en ny forsk­ningsverksamhet bör ju vara frågeställningarna och
de verkliga behoven av kunskap. Om man istället har som utgångspunkt att en viss grupp, tex sjuk­sköterskorna, skall höja sin status med den formella forskarkompetensens hjälp kan man istället för samhällsnyttig kunskapsutveckling få en kramp­aktig strävan till reviravgränsning.

 

 

Publicerad: 1988-03-01